Najlepsze zioła na zmarszczki – sprawdzamy zioła z regionu

Blok promocyjny Śr. 04.09.2024 14:30:22
04
wrz 2024

Naturalne składniki aktywne występujące w ziołach mogą działać przeciwzmarszczkowo na Twoją skórę. Takie właściwości mają m.in. witamina C neutralizująca wolne rodniki, krzem wspomagający produkcję kolagenu w organizmie i olejki eteryczne przyspieszające procesy regeneracyjne skóry. Zawierają je zioła powszechnie rosnące na Podlasiu: rumianek, nagietek, skrzyp, pokrzywa i babka lancetowata.

Rumianek lekarski (Matricaria chamomilla L.)

Zawarte w rumianku lekarskim składniki aktywne, takie jak witamina C, kwercetyna, flawanoidy, śluzy i olejki eteryczne (zwłaszcza bisabolol) kompleksowo wpływają na stan skóry, również dojrzałej.

  • Znane jest działanie przeciwzmarszczkowe rumianku. To zasługa dużej zawartości witaminy C i kwercetyny, które naturalnie spowalniają procesy starzenia się skóry.
  • Kwercetyna chroni skórę przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, w tym przed fotostarzeniem.
  • Witamina C uczestniczy w syntezie kolagenu, wzmacniając jego wiązania krzyżowe.
  • Dzięki zawartości bisabololu oraz śluzów rumianek lekarski łagodzi podrażnienia i wspiera regenerację skóry. Tym samym pomaga jej zachować zdrową, młodzieńczą strukturę.

Rumianek na zmarszczki polecamy stosować w szczególności w formie naparów z kwiatostanów rośliny. Możesz robić z nich domowe hydrolaty do przemywania twarzy. Nadają się również jako dodatek do maseczek, np. z glinką czerwoną, którą uznaje się za odpowiednią dla cery dojrzałej.

Nagietek lekarski (Calendula officinalis L.)

W swojej przeciwzmarszczkowej pielęgnacji skóry warto uwzględnić również nagietek lekarski. Kwiaty tej rośliny obfitują w karotenoidy o właściwościach przeciwutleniających, przeciwzapalne kumaryny oraz regenerujące olejki eteryczne. Wszystko to może znaleźć odzwierciedlenie w poprawie wyglądu skóry dojrzałej.

  • Karotenoidy chronią skórę przed fotostarzeniem, neutralizują wolne rodniki i nadają cerze zdrowy, lekko opalony odcień.
  • Kumaryny przeciwdziałają stanom zapalnym skóry i ograniczają uszkodzenia komórek skóry w wyniku aktywności wolnych rodników. Niektóre źródła wskazują na to, że mogą pomóc w rozjaśnianiu przebarwień skórnych.
  • Złożony skład olejków eterycznych w kwiatach nagietka uwzględnia m.in. terpeny, które mogą pobudzać fibroblasty skóry do produkcji kolagenu.

Domowy napar z kwiatów nagietka możesz wykorzystywać do przemywania twarzy. W pielęgnacji sprawdza się również olejek nagietkowy, który wzbogaci działanie kremu albo serum przeciwzmarszczkowego.

Skrzyp polny (Equisetum arvense L.)

Także roślinne minerały mogą istotnie wpływać na stan zdrowia skóry i na jej młodzieńczy wygląd. Doskonały przykład stanowi skrzyp polny, który jest bogatym źródłem krzemu. Pierwiastek ten odgrywa ważną rolę w syntezie kolagenu i elastyny w skórze – dwóch białek kluczowych dla jej prawidłowej gęstości oraz sprężystości.

  • Skrzyp polny zawiera również naturalne antyoksydanty neutralizujące wolne rodniki.
  • Występujące w skrzypie saponiny działają oczyszczająco i ściągająco, normalizując skórę skłonną do łojotoku i niedoskonałości.
  • Witaminy z grupy B przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania komórek skóry.

Napary ze skrzypu polnego możesz pić lub wykorzystywać je do odżywczych okładów na skórę. Sprawdzają się także do przemywania skóry, np. zamiast standardowego hydrolatu. Możesz dodawać je do maseczek do twarzy.

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.)

Roślina od wieków wykorzystywana w pielęgnacji cery dojrzałej to również pokrzywa. Stanowi bogate źródło witaminy C i witamin z grupy B. Ponadto zawiera krzem, wapń, potas i żelazo. Za jej działanie oczyszczające i przeciwzapalne odpowiada chlorofil.

  • Witamina C wspiera produkcję kolagenu w skórze.
  • Witaminy z grupy B działają odżywczo na komórki skóry.
  • Krzem wzmacnia naturalną barierę ochronną naskórka, poprawiając poziom nawilżenia skóry dojrzałej.
  • Chlorofil ma właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu neutralizuje wolne rodniki tlenowe odpowiedzialne za przyspieszone procesy starzeniowe skóry.

Napary z pokrzywy nadają się do picia, a także do pielęgnacji skóry. Przemywaj nimi skórę, np. w ramach pielęgnacji na dzień. Papka z rozdrobnionych liści pokrzywy i miodu sprawdzi się także jako naturalna, przeciwzmarszczkowa maseczka na skórę.

Babka lancetowata (Plantago lanceolata L.)

Niedoceniana roślina o właściwościach przeciwzmarszczkowych to również babka lancetowata. Obfituje w ochronne i nawilżające śluzy, antyoksydacyjny karoten, witaminę C, cynk, żelazo, krzem oraz magnez.

  • Wielocukry występujące w babce lancetowatej tworzą na skórze ochronny film, który zatrzymuje wilgoć. Dzięki nim cera staje się miękka, elastyczna i pełna blasku.
  • Kwas krzemowy wzmacnia naczynia krwionośne skóry, przyspieszając jej procesy regeneracyjne.
  • Cynk to silny antyoksydant neutralizujący wolne rodniki, który przeciwdziała procesom fotostarzenia skóry.
  • Witamina C uczestniczy w produkcji włókien kolagenowych o mocnych wiązaniach krzyżowych.

Jak wesprzeć działanie ziół na zmarszczki?

1. Stosuj regularnie – najlepsze efekty przeciwzmarszczkowe osiągniesz, stosując wymienione przez nas zioła na co dzień. Możesz dowolnie zmieniać kolejność ich stosowania.

2. Dowiedz się, jak używać – większość roślin wspomnianych w artykule nadaje się do picia – tak też mogą pozytywnie wpływać na skórę dojrzałą. Niektóre jednak lepiej sprawdzą się do stosowania zewnętrznego, np. babka lancetowata.

3. Suplementuj kolagen zioła na zmarszczki zawierają składniki wspierające syntezę kolagenu w skórze. Mogą działać skuteczniej u osób suplementujących kolagen. Sprawdź ranking kolagenu do picia na Wybieramy Kolagen.

4. Dbaj o zdrowy styl życia – pamiętaj, że najlepszy naturalny sposób na zmarszczki to połączenie zdrowej diety, wysypiania się i regularnej aktywności fizycznej.

5. Ochrona przeciwsłoneczna – osoby stosujące pielęgnację przeciwzmarszczkową powinny szczególnie dbać o ochronę skóry przed promieniowaniem UV.

Zioła z Podlasia na zmarszczki – podsumowanie

Zioła takie jak rumianek, nagietek, skrzyp polny, pokrzywa czy babka lancetowata zawierają składniki przeciwstarzeniowe. Zbierzesz je bez problemu na podlaskich łąkach oraz w lasach. Możesz przygotowywać z nich odżywcze napary, które nadają się picia lub do zewnętrznego stosowania na skórę. Dzięki witaminom, minerałom i olejkom eterycznym wspierają naturalną syntezę kolagenu i procesy regeneracyjne skóry.