Odcinkowy pomiar prędkości na S3 – co warto o nim wiedzieć przed podróżą?

kwi 2025
Droga ekspresowa S3 to jedna z najważniejszych tras komunikacyjnych, która łączy północ i południe kraju. Każdego dnia podróżuje nią wielu kierowców, dlatego trzeba zadbać o bezpieczeństwo. Narzędziem kontroli kierowców jest przede wszystkim odcinkowy pomiar prędkości. System monitorowania prędkości jest zainstalowany tylko na niektórych odcinkach drogi. Dowiedz się, gdzie możesz się spodziewać takiej kontroli.
Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?
Na początek warto zrozumieć, na czym polega odcinkowy pomiar prędkości pojazdów. Działa inaczej niż tradycyjny fotoradar, który mierzy prędkość przejeżdżającego pojazdu w jednym punkcie. Odcinkowy pomiar prędkości (jak sama nazwa wskazuje) monitoruje pojazd na dłuższym dystansie, aby zmierzyć jego średnią prędkość.
Kamery rejestrujące umieszczone są zatem na początku i końcu danego odcinka. Kontrolują czas wjazdu i wyjazdu samochodu, a system mierzy czas pokonania tego fragmentu trasy. W ten sposób oblicza średnią prędkość pojazdu. Przekroczenie prędkości skutkuje mandatem.
Wszystko, co musisz wiedzieć na temat systemu OPP, znajdziesz tutaj: https://autostrady.com.pl/blog/odcinkowy-pomiar-predkosci-s3-gdzie-jest-mapa/.
Jakie mandaty obowiązują za przekroczenie prędkości na polskich drogach?
W 2025 roku wszedł w życie nowy taryfikator mandatów, które są zdecydowanie wyższe niż dotychczas. Warto zatem odświeżyć swoją wiedzę w tym zakresie. Za przekroczenie dozwolonej prędkości przewidziano następujące kary:
do 10 km/h – 50 zł
do 15 km/h – 100 zł
do 20 km/h – 200 zł
do 25 km/h – 300 zł
do 30 km/h – 400 zł
do 40 km/h – 800 zł
do 50 km/h – 1000 zł
do 60 km/h – 1500 zł
do 70 km/h – 2000 zł
powyżej 70 km/h – 2500 zł
Oczywiście w przypadku recydywy kwoty te są odpowiednio wyższe (podwójna stawka mandatu).
Ograniczenia prędkości na drodze ekspresowej S3
Zanim wyruszysz w podróż, musisz sprawdzić ograniczenia prędkości na drodze:
Droga ekspresowa dwujezdniowa – dla samochodów osobowych, motocykli i ciężarówek (o DMC do 3,5 t) obowiązuje ograniczenie 120 km/h, a dla pozostałych pojazdów 80 km/h. Autobusy mogą się poruszać z maksymalną prędkością 80 km/h.
Droga ekspresowa jednojezdniowa – dla samochodów osobowych, motocykli i ciężarówek (o DMC do 3,5 t) obowiązuje ograniczenie 100 km/h, zaś dla pozostałych ograniczenia są takie same jak na drodze dwujezdniowej.
Trzeba przy tym pamiętać, że odcinkowy pomiar prędkości odbywa się w tunelu, a tam obowiązuje ograniczenie prędkości 80 km/h dla wszystkich pojazdów.
Automatyczna kontrola prędkości na S3 – jak wystawiany jest mandat?
Tak naprawdę trudno uniknąć mandatu, kiedy kamery systemu zarejestrują przekroczenie prędkości. Co dzieje się dalej? Kamery uwieczniają numery rejestracyjne pojazdu oraz czas wjazdu i wyjazdu. Informacje te są automatycznie przesyłane do Inspekcji Transportu Drogowego.
Generowane jest wówczas zawiadomienie o przekroczeniu prędkości, które jest przesyłane pocztą na adres właściciela pojazdu (pozyskany z bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów). Dalsza ścieżka postępowania zależy od decyzji kierowcy, który może:
przyjąć mandat (a tym samym przyznać się do zarzucanego czynu i uiścić opłatę),
odmówić przyjęcia mandatu,
wskazać rzeczywistego kierowcę, który danego dnia korzystał z pojazdu,
nie wskazywać kierowcy i otrzymać mandat za niewskazanie (który również można przyjąć lub odmówić przyjęcia).
W zależności od decyzji właściciela pojazdu Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) podejmuje dalsze kroki. Wystawia mandat właścicielowi, przesyła go rzeczywistemu kierowcy lub kieruje sprawę do sądu.
System automatycznej kontroli średniej prędkości – gdzie znajdują się urządzenia pomiarowe na S3?
Aktualnie – czyli w pierwszej połowie 2025 roku – na drodze ekspresowej S3 jest prowadzony jeden odcinkowy pomiar prędkości. Urządzenia dokonują pomiarów w tunelu między Kamienną Górą a Bolkowem (województwo dolnośląskie). Konkretnie są to miejscowości: Sady Górne i Nowe Bogaczowice.
Odcinek w kierunku Legnicy – 2 952 m
Odcinek w kierunku Lubawki – 2 447 m
Warto wiedzieć, gdzie rozpoczyna się i kończy pomiar, aby uniknąć nieprzyjemności. Trzeba też zwracać uwagę na znaki. O rozpoczęciu OPP informuje znak D-51a Automatyczna kontrola średniej prędkości. Z kolei o zakończeniu pomiaru na danym odcinku drogi informuje znak znak D-51b Koniec automatycznej kontroli średniej prędkości.
Droga ekspresowa S3 – o czym powinien pamiętać każdy kierowca?
Do każdej dłuższej podróży warto się przygotować, aby nie napotkać na niespodzianki. Jeśli chodzi o drogę ekspresową, to musisz wiedzieć, gdzie znajdują się Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP). Znajdziesz tam parking, miejsce do odpoczynku, plac zabaw dla dzieci oraz toaletę. Na S3 takie punkty są zlokalizowane w miejscowościach: Niegosławice, Stożne i Racula.
Podczas podróży trasą S3:
Stosuj się do ograniczeń prędkości – dzięki temu nie tylko unikniesz mandatu, ale przede wszystkim zadbasz o bezpieczeństwo.
Na odcinku automatycznego pomiaru prędkości utrzymuj stałą prędkość, nie przekraczając ograniczenia.
Zwracaj uwagę na znaki drogowe. Dzięki temu będziesz wiedział, kiedy wjeżdżasz na odcinek pomiaru.
Rób przerwy na odpoczynek.
Odpowiednio wcześniej zaplanuj trasę i sprawdź warunki drogowe.
Podróżowanie drogą ekspresową S3 jest komfortowe i wygodne. Najważniejsze, abyś przestrzegał ograniczeń prędkości. Dzięki naszym wskazówkom unikniesz mandatu na OPP i zadbasz o bezpieczeństwo jazdy.