Siemiatycze

Cmentarz w Drohiczynie

30
paź 2022

W ostatni weekend października wiele osób odwiedza groby zmarłych. Nie każdy będzie mógł wybrać się w podróż w rodzinne strony 1, czy 2 listopada, dlatego już teraz na grobach zapalane są znicze.

Każdą wizytę na cmentarzu można wykorzystać, by pomodlić się przy grobach nieznanych nam osób. Często zatrzymujemy się przy mogiłach żołnierzy, czy osób zasłużonych dla regionu. Obecność takich grobów i troska o nie, to także wyraz naszego lokalnego patriotyzmu.
Na cmentarzu w Drohiczynie tuż przy bramie znajduje się pomnik poświęcony żołnierzom AK, którzy walczyli o wolność z wojskami radzieckimi, grób Nieznanego Żołnierza oraz sześć kamiennych krzyży: pięć dla Nieznanych Żołnierzy Września i jeden dla Kazimierza Kralkowskiego - żołnierza Wojska Polskiego. Obok stoi pomnik ku czci lotników polskich, poległych we wrześniu w 1939 roku. Na cmentarzu pochowany jest Lucjan Boruta, tutejszy poeta i rzeźbiarz, zasłużeni nauczyciele, dawni burmistrzowie. Są tu groby wiernych kościoła katolickiego i prawosławnego. Pochowane są siostry zakonne i duchowni.
Cmentarz w Drohiczynie to też nekropolia o nieprzeciętnej lokalizacji, z widokiem na nadbużańskie plenery, rzekę Bug i kościoły Drohiczyna. Na cmentarzu wśród mogił znajduje się też bunkier z czasu II wojny światowej.

Według danych diecezji drohiczyńskiej, cmentarz w Drohiczynie poświecono 3 maja 1803 r.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.