Diecezja drohiczyńska uczciła rocznicę wizyty Ojca Św. Jana Pawła II w Drohiczynie
Kościół
Niedz. 09.06.2024 21:10:21
09
cze 2024
cze 2024
W tym roku mija 25 lat od wizyty św. Jana Pawła II w Drohiczynie. Było to wyjątkowo ważne dla diecezji wydarzenie, a pamięć o nim pielęgnowana jest od ćwierćwiecza. W diecezji drohiczyńskiej świętowanie jubileuszu poprzez różnorodne inicjatywy trwa przez cały rok, główne uroczystości rocznicowe odbyły się w sobotę, 8 czerwca i towarzyszyło im hasło „Niech nasza droga będzie wspólna”. Był to jednocześnie diecezjalny Dzień Wspólnoty Wspólnot.
Już od godziny 10.00 w Drohiczynie w wyznaczonych miejscach spotkali się diecezjanie we wspólnotach, w których na co dzień rozwijają swoją duchowość. Akcja Katolicka, środowiska ludzi kultury i Bractwo Matki Bożej z Góry Karmel spotkali się w Miejskim Domu Kultury w Drohiczynie, gdzie odbyły się prelekcje i warsztaty edukatorów z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, z koncertem wystąpił zespół Wokaliza.Punktem spotkania Wspólnoty Przyjaciół Oblubieńca, Odnowy w Duchu Świętym, Szkoły Nowej Ewangelizacji, pieszej i rowerowej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę był kościół Sióstr Benedyktynek. Czas spotkania wypełniła adoracji Najświętszego Sakramentu, konferencja. „Idź z tą siłą, którą masz” oraz świadectwa. Dla grup pielgrzymkowych spotkanie to rozpoczęło się nawet kilka godzin wcześniej, bo jedni przyszli pieszo wyruszając z Wólki Zamkowej, drudzy odbyli rowerowy rajd na orientację, który wyruszył po godz. 7.00 rano spod katedry w Drohiczynie.
Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Wspólnota Trudnych Małżeństw „Sychar” zgromadzili się w katedrze i ogrodach seminaryjnych. Wysłuchali konferencji ks. Dariusza Kujawy a także adorowali Najświętszy Sakrament.
Do Kościoła Pofranciszkańskiego przybyły Koła Żywego Różańca, Apostolat Margaretka, Rycerstwo Niepokalanej i Apostolat Maryjny. Tu ks. Roman Kowerdziej przedstawił konferencję „Tajemnice Światła – św. Jan Paweł II” po której modlono się modlitwą różańcową. Adorację Najświętszego Sakramentu poprowadził ks. Sławomir Mazur. Do wspólnot zwróciła się też s. Immakulata Faustynowicz dziękując za modlitwy i ofiary.
Duszpasterstwo Służby Liturgicznej, w tym - ministranci i schole, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, gałąź młodzieżowa Ruchu Światło-Życie, Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci wypełnili przestrzeń Zespołu Szkół w Drohiczynie. Tu było szczególnie gwarnie i radości. Były animacje, gry, zabawy warsztaty liturgiczne dla służby liturgicznej, schole uczestniczyły w warsztatach muzycznych. Rozegrano też finał Ligi Ministranckiej. W kategorii młodszej zwyciężyli ministranci z Kosowa Lackiego pokonując Kożuchówek i Strablę. W kategorii starszej pierwsze miejsce zdobyła parafia Perlejewo, kolejne miejsca zajęli ministranci z parafii Jabłonna Lacka i Kosów Lacki. Po Mszy Św. z rąk bpa Piotra Sawczuka ministranci odebrali Puchary Biskupa Drohiczyńskiego.
Członków Drogi Neokatechumenalnej można było spotkać na skwerze miejskim, gdzie podejmowali ewangelizację spotkanych osób.
Do Drohiczyna docierano w tym dniu na różne sposoby, jak wspomniani już pielgrzymi którzy szli pieszo lub jechali rowerami. Kajakami przypłynęli uczestnicy Spływu Papieskiego organizowanego przez KSM. Motocyklami dotarli jadący w 8. Podlaskim Motocyklowym Rajdzie Papieskim. Wszystkich łączyło jedno, chęć pokazania przywiązani i czci jaką darzą Św. Jana Pawła II. Wierni którzy byli w Drohiczynie 10 czerwca 1999 roku w ten sposób wracali też do wspomnień sprzed ćwierć wieku.
Kulminacyjnym punktem dnia była Msza Św. którą poprzedziło nabożeństwo czerwcowe. Eucharystię celebrowano na palcu przykatedralnym.
Mszy św. przewodniczył Metropolita Białostocki Abp Józef Guzdek. Wraz z nim Eucharystię celebrowali biskup drohiczyński Piotr Sawczuk, biskupi seniorzy - Tadeusz Pikus i Antoni Pacyfik Dydycz oraz biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Grzegorz Suchodolski. Mszę św. koncelebrowali też kapłani z różnych parafii z całej diecezji oraz diecezji ościennych. Muzycznie Eucharystię ubogacił Chór Kameralny Koe z Sokołowa Podlaskiego oraz organista z parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach Sebastian Skrzypkowski.
W homilii Abp Józef Guzek wspominał doniosłe spotkanie ze Św. Janem Pawłem II:
- Od pamiętnej wizyty św. Jana Pawła II w Drohiczynie mija już 25 lat. Jednak po dzień dzisiejszy brzmią w naszych uszach słowa wypowiedziane podczas tego spotkania. Słowa o zauroczeniu pięknem tutejszej przyrody. A nade wszystko pochwała wierności tego ludu, który w czasie swojej historii był niejednokrotnie doświadczany i musiał zmagać się z ogromnymi i różnorodnymi przeciwnościami. Wielki prorok przełomu tysiącleci powiedział, że droga Kościoła nie jest łatwą. Możemy ją porównać do krzyżowej drogi Chrystusa. Tych bolesnych stacji na dziejowej drodze Kościoła szczególnie tu, na tym miejscu Rzeczpospolitej było wiele i wciąż pojawiają się nowe.
W mocnych, chociaż bolesnych słowach kapłan mówił o czasach współczesnych. - Stoimy w obliczu ogromnej konfrontacji pomiędzy Ewangelią a jej zaprzeczeniem. Jesteśmy świadkami, jak ateizm zdobywa pierwszeństwo w życiu publicznym i społecznym, a ludzie wierzący bywają nierzadko zaledwie tolerowani, albo traktowani jako obywatele „drugiej kategorii”.
Słowa arcybiskupa wskazywały, że antyklerykalizm staje się dzisiaj przepustką do kariery i zdobywania bogactw. Jednocześnie podkreślał, że wielka batalia toczy się o prawo do życia, od poczęcia do naturalnej śmierci, o prawo moralne oraz o prawo do wolności osobistej i religijnej.
Zachęcał, aby wierni posługiwali się prawdą w swoim życiu osobistym i z odwagą głosili Ewangelię zawsze i wszędzie. Przypomniał, że podczas ostatniego spisu powszechnego 27 milionów Polaków zadeklarowało swoją przynależność do Kościoła katolickiego. Nie możemy być zatem „potulną większością” – mówił arcybiskup i zachęcał do upominania się prawa do wolności wyznania zapisanego w Konstytucji.
Homilii Arcybiskupa Białostockiego Józefa Guzdka:
Na zakończenie Mszy św. zaśpiewano Te Deum, a po hymnie głos zabrał biskup drohiczyński Piotr Sawczuk Podziękował Metropolicie Białostockiemu za obecność, modlitwę oraz wygłoszoną homilię. Dziękował za obecność bpa Tadeusza Pikusa świętującego w tym roku 25. lecie sakry biskupiej. Przypomniał, że był obecny w Drohiczynie na spotkaniu ekumenicznym, niespełna miesiąc po święceniach biskupich. Słowa podziękowania pasterz diecezji skierował do bpa Antoniego Pacyfika Dydycza, który świętuje w tym roku 30. rocznicę przyjęcia święceń biskupich, dziękował za zaproszenie św. Jana Pawła II Drohiczyna. Jubilatom życzył opieki Matki Bożej i zapału do ewangelizacji na długie lata. Podziękował również wszystkim wspólnotom za ich świadectwo, płynące z obecności na Dniu Wspólnoty Wspólnot. Dziękował kapłanom, siostrom zakonnym, strażakom, uczestnikom VIII Podlaskiego Motocyklowego Rajdu Papieskiego, Chórowy Kameralnemu KOE, rektorowi oraz współpracownikom i alumnom Wyższego Seminarium Duchownego, ks. Wiesławowi Niemyjskiemu – proboszczowi i dziekanowi drohiczyńskiemu. Podziękował służbie liturgicznej za posługę podczas Mszy św. oraz Diecezjalnemu Duszpasterzowi Służby Liturgicznej ks. Mateuszowi Gołosiowi. Pasterz naszej diecezji wyraził wdzięczność przybyłym na tą uroczystość mediom.
Na zakończenie Mszy św. odbyło się pobłogosławienie i posłanie na różne posługi wakacyjne. Wręczono pamiątkowe puchary Ligi Ministranckiej, rozstrzygnięto też konkurs dotyczący wspomnień z pobytu w Drohiczynie Św. Jana Pawła II.
Zwieńczeniem dnia był poczęstunek w ogrodach seminaryjnych, gdzie nie zabrakło też muzyki na żywo, był czas na rozmowy, wspomnienia i dzielenie się świadectwami w rozmowach wspólnotowych i w mniejszych grupach.
Zobacz Galerię
124 Zdjęć
2 komentarze
A Powiat zbojkotował uroczystości? A może jakiś zakaz, że brak przedstawicieli władz?
przecież siny był, teraz to to samo, ojcowie założyciele we dwóch z tym od kredek latają po starostwie i jeszcze taki były wójt, szukając posadek i kogo by tu jeszcze pogonić, ale ludzie przejrzą, już po wyborach ostatnich widać , a miało być z miłością, z sercem, we współpracy, obłuda ....