Diecezja drohiczyńska

Jako ludzie wierzący, w czasie wakacji nie zaniedbujemy relacji z Panem Bogiem

02
lip 2024

- W wakacje chcemy odpocząć, ale jako ludzie wierzący, odpoczywając nie zaniedbujemy tego co dla nas najważniejsze – relacji z Panem Bogiem, podkreśla ks. Piotr Jarosiewicz, diecezjalny duszpasterz młodzieży, asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Nawet jeśli świat odwraca się od Boga, to ludzie prawdziwie wierzący trwają w wierze i budują na niej swoje życie, mówi kapłan i jako przykład wskazuje na organizowane przez KSM turnusy wakacyjne dla dzieci i młodzieży, gdzie zawsze obecna jest dobra zabawa i wypoczynek, ale też modlitwa i Msza Św.

Jeśli w wakacje mamy więcej czasu to spożytkujmy go także dla rozwoju duchowego, zachęca duszpasterz podpowiadając, że nawet na plażę można zabrać dobra lekturę, a zwiedzając obiekty sakralne warto nie tylko podziwiać ich architekturę, ale też znaleźć czas na chwilę modlitwy.

Ks. Piotr przypomina też o właściwym stroju, który obowiązuje nas niezależnie od wakacji, urlopu czy upalnej pogody - idąc do kościoła mamy wyglądać godnie.

O właściwy, godny strój należy zadbać niezależnie od tego, czy idziemy do kościoła by uczestniczyć we Mszy Św. czy chcemy wejść do świątyni by ją zwiedzać. Jak przypomina kapłan, osoby podróżujące po świecie nieraz doświadczają tego, że do wielu miejsc kultu religijnego w niewłaściwym stroju nie zostaniemy wpuszczeni. Warto o tym pamiętać, nawet jeśli w drzwiach nie ma strażnika, który by tego pilnował. Wybierając się na zwiedzanie okolicy możemy np. spakować chustę, którą okryjemy się wchodząc do kościoła.

Z ks. Piotrem Jarosiewiczem rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.

Jeśli urlop spędzamy za granicą także możemy tam uczestniczyć w niedzielnej Mszy Św. Jeśli jest to kraj gdzie może nie ma kościołów katolickich lub dotarcie do kościoła nie jest proste np. z powodu odległości warto sięgnąć po inne dostępne możliwości np. uczestniczyć w Eucharystii dzięki transmisjom radiowym czy internetowym. Przypominamy, że w Katolickim Radiu Podlasie codziennie o godz. 6.00 rano transmitujemy Mszę Św. z siedleckiej katedry. W niedziele Msza Św. transmitowana jest o godz. 10.00. Radia Podlasie można słuchać poprzez stronę internetową www.radiopodlasie.pl lub korzystając z aplikacji mobilnej (do pobrania ze sklepu Google).

Jeśli natomiast trafimy na Mszę Św. sprawowaną w obcym języku należy zrobić wszystko co możliwe by w pełni w niej uczestniczyć. Przygotowując się do Mszy Św. warto znaleźć czytania i Ewangelię dnia i wcześniej je przeczytać.

Druga rzecz to cieszyć się pięknem liturgii kraju, w którym jesteśmy, podpowiada ks. Jarosiewicz. Struktura Mszy Św. jest wszędzie taka sama i czytania są takie same w danym dniu w każdym kościele, jednak w Afryce czy Japonii sposób przeżywania Eucharystii przez mieszkańców danego kraju będzie inny od tego, który znamy.

Jak uczestniczyć we Mszy Św. gdy jesteśmy na urlopie za granicą i jak przygotować się do Eucharystii, gdy jest sprawowana w języku którego nie znamy, o tym również rozmawiają – Agnieszka Bolewska-Iwaniuk i ks. Piotr Jarosiewicz.


W audycjach staraliśmy się poruszyć autentyczne tematy, z którymi zwracali się do nas słuchacze. Mamy nadzieję, że pomogą one w przygotowaniach do urlopu.Foto: ABol – kościoły na Malcie
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.