Pielgrzymka

Na pielgrzymce ważny jest kontakt z Bogiem i z drugim człowiekiem, mówi s. Janina Urszulanka

11
sie 2023

Wśród pielgrzymów idących w Pieszej Pielgrzymce Drohiczyńskiej na Jasną Górę jest siostra Janina Sieklucka, Urszulanka pochodząca z parafii Winna Poświętna. Pielgrzymuje od lat, a pierwszy raz szła pieszo do Częstochowy gdy posługiwała na Białorusi.

- W roku 1996 gdy byłam na Białorusi mówiłam ludziom, że jest taka pielgrzymka i 10 osób wybrało się ze mną, przekroczyliśmy granicę i uczestniczyliśmy w niej. Kiedy wróciłam do Polski już sama dołączyłam do pielgrzymki i chodziłam prawie co roku.

Siostra Janina na pielgrzymim szlaku posługuje w punkcie medycznym, ale jak podkreśla, jest to nie tylko opatrywanie ran ale czas rozmów i poznawania ludzi:
- Modlę się za osoby, którym udzielam pomocy, mówię im, że będę o nich pamiętała. To też robi ludziom taką dużą nadzieję, że te ciężary się rozkładają, że ktoś pamięta. Ogromnie ważny jest ten kontakt z drugim człowiekiem na pielgrzymce.

11 sierpnia pielgrzymi idą trasą Przedbórz – Żytno, która ma 28,1 km. Modlą się o odkrycie na nowo życia w Kościele. Temat dnia to Kościół żywy i życiodajny. Grupa pątników idących w Pieszej Pielgrzymce Drohiczyńskiej na Jasną Górę przekroczyła pół tysiąca i są to dokładnie 504 zapisane osoby, w tym:

- Sokołów - 76 osób
- Bielsk Podlaski i Katedra - 135
-  Węgrów – 140
-  Łochów - 153

Statystyka pokonanych odległości:

Grupa fioletowo-zielona przeszła od początku pielgrzymki 325,2 km
Grupa żółta przeszła od początku pielgrzymki 309,3 km
Grupa pomarańczowa przeszła od początku pielgrzymki 293,1 km
Grupa niebieska przeszła od początku pielgrzymki 281,6 km

13 sierpnia Pielgrzymka Drohiczyńska dotrze do Częstochowy. O godz. 9.30 pielgrzymi wejdą na Jasną Górę, gdzie powita ich biskup drohiczyński Piotr Sawczuk. Msza Święta na Wałach Jasnogórskich sprawowana będzie o godz. 11.30.

Z siostrą Janiną na pątniczym szlaku rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.

POSŁUCHAJFoto: ks. Maciej Domańszczyński, ABol
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.