Nabożeństwa majowe – tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie /AUDIO/
Kościół
Pt. 16.05.2025 17:33:04



16
maj 2025
maj 2025
Maj to miesiąc, w którym szczególnie czcimy Matkę Bożą poprzez nabożeństwa majowe. Są one ważnym elementem naszej pobożności i religijnej tradycji, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Często pierwsze wspomnienia związane z udziałem w nabożeństwach majowych wiążą się z naszymi dziadkami, rodzicami czy starszym rodzeństwem, którzy zabierali nas na wspólną modlitwę jeszcze w dzieciństwie.
Aleksandra Osmólska z parafii Wniebowzięcia NMP w Brańsku, wspominając swoje pierwsze doświadczenia związane z nabożeństwami, opowiada o babci, która zabierała ją na majowe przy kapliczce: – Lubiłam te wspólne wyjścia. A jeśli babcia nie zawsze miała czas, to sama też szłam się modlić. Czasem jechałam na rowerze. Wiem, że do dziś w Brańsku odbywają się nabożeństwa przy kapliczce.Zazwyczaj nabożeństwa rozpoczynają się pieśnią „Chwalcie łąki umajone”, a ich centralnym punktem jest Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny.
15 maja w Drohiczynie odbyło się spotkanie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, tzw. CSM – Comiesięczne Spotkanie Młodych. Młodzież wraz z kapłanami rozpoczęła wydarzenie modlitwą w kaplicy, podczas której wspólnie odmawiano litanię loretańską, polecając Maryi cały KSM i wszystkich jego członków.
Gościem spotkania była nasza redakcyjna koleżanka, Agnieszka Bolewska-Iwaniuk, która opowiedziała młodzieży o pracy w radiu i możliwościach zaangażowania się w działalność medialną przez młodych ludzi.
Przy tej okazji członkowie KSM wzięli udział w sondzie, w której podzielili się swoimi świadectwami związanymi z nabożeństwami majowymi.
POSŁUCHAJCIE w ARCHIWUM DŹWIĘKÓW
Zobacz Galerię
13 Zdjęć
0 komentarze