Siemiatycze

14. Zajazd Wysokomazowiecki - 14 lipca w Ciechanowcu

Region Czw. 11.07.2024 07:14:53
11
lip 2024

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu organizuje 14. Zajazd Wysokomazowiecki, który odbędzie się w niedzielę, 14 lipca na terenie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

W 2024 roku przypada 760. rocznica bitwy stoczonej między Jaćwingami a Polakami pod Brańskiem. Historycy podkreślają znaczenie tej batalii dla dalszych losów regionu później znanego jako Podlasie. W 1264 roku książę krakowski Bolesław Wstydliwy na czele hufców małopolskich wyruszył na wyprawę zbrojną przeciwko pogańskim Jaćwingom. Ten wojowniczy lud zamieszkujący m.in. północną część obecnego województwa podlaskiego, wielokrotnie urządzał łupieskie rajdy na tereny księstw polskich. W odwecie za nie Bolesław Wstydliwy wyprawił się przeciwko bałtom. Do starcia doszło pod Brańskiem i zakończyło się druzgocącą klęską Jaćwingów, którzy przez długi czas nie byli w stanie organizować łupieskich najazdów. Chcąc upamiętnić ten dziejowy epizod Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu wraz z Towarzystwem Naukowym Societas Scientiarum Klukoviana et Jablonovianae i wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem organizuje czternastą odsłonę Zajazdu Wysokomazowieckiego.

14. Zajazd Wysokomazowiecki odbędzie się w najbliższą niedzielę, 14 lipca. Wydarzenie rozpocznie uroczysta Msza Święta sprawowana w zabytkowym kościele na terenie Muzeum.

Całość eventu przyjmie formę rekonstrukcji historycznej z udziałem wolontariuszy i członków grup rekonstrukcyjnych. W programie imprezy znajdą się pokazy walk turniejowych, woltyżerki, elementów taktyki i posługiwania się średniowieczną bronią. Nie zabraknie również prezentacji mody oraz tańców z epoki. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zapoznać się z elementami polskiej kultury dworskiej oraz jaćwieskiej Dodatkową atrakcją będą pokazy sokolnicze i żonglerki chorągwiami. Na najmłodszych uczestników 14. Zajazdu Wysokomazowieckiego będą czekały różnego rodzaju warsztaty, gry i zabawy o tematyce historycznej.

Kulminacyjnym punktem 14. Zajazdu Wysokomazowieckiego będzie inscenizacja bitwy pod Brańskiem stoczonej między wojskami polskimi i jaćwieskimi. Weźmie w niej udział ok. 70 rekonstruktorów zarówno konnych jak i pieszych. Na zakończenie imprezy odbędzie się spektakl pt. „Chory z urojenia” w wykonaniu teatru Parabuch z Warszawy.

Szczegółowy program:
godz. 12.00 uroczysta Msza Święta,
następnie:
- inscenizacje historyczne i rekonstrukcje bitewne,
- pokazy woltyżerki i walk turniejowych,
- prezentacje mody i tańców z epoki,
- pokazy sokolnicze,
- warsztaty i gry historyczne dla najmłodszych,
godz. 17.30 Bitwa pod Brańskiem 1264 r.,
godz. 18.00 Spektakl „Chory z urojenia” w wykonaniu Teatru Parabuch z Warszawy.

Katolickie Radio Podlasie i portal Podlasie24.pl objęły to wydarzenie patronatem medialnym.
Źródło: Organizatorzy
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.