7 firm złożyło oferty budowy kładki nad Bugiem
Region
Pt. 16.02.2024 09:30:10
16
lut 2024
lut 2024
To co kiedyś wydawało się mało realnym marzeniem teraz zbliża się do etapu realizacji. Siedem firm jest gotowych zbudować kładkę nad rzeką Bug łączącą gminy Drohiczyn i Korczew.
Związek powiatowo-gminny „Nad Bugiem” utworzony przez trzy samorządy: gminy Drohiczyn i Korczew oraz powiat siemiatycki jest na etapie wyboru najkorzystniejszej oferty w przetargu na budowę kładki pieszo-rowerowej przez rzekę Bug w formule zaprojektuj i wybuduj. Jak powiedział Radiu Podlasie prezes związku Radosław Konobrocki, zainteresowanie przetargiem było duże a potencjalni wykonawcy mieli wiele pytań:- 13 lutego nastąpiło otwarcie ofert, których wpłynęło aż 7. Najtańsza z nich to niespełna 7,7 mln zł, najdroższa prawie 28 mln zł. Obecnie komisja, w której są pracownicy Urzędu Gminy Drohiczyn, Urzędu Gminy Korczew i Starostwa Powiatowego w Siemiatyczach, weryfikuje oferty i sprawdza prawidłowość ich złożenia. Kolejnym etapem może być wezwanie oferentów do złożenia wyjaśnień w związku z rażąco niską ceną.
Kładka połączy dwa brzegi rzeki Bug, będzie też atrakcją turystyczną. Przewidziano ją do ruchu pieszo-rowerowego. Zakładana minimalna długość to 95 metrów, szerokość 3,5 m. Obciążenie, które ma przyjąć konstrukcja na metr kwadratowy to 5 kN.
Wraz z kładką powstanie tyrolka. To pomysł, który wśród członków związku zrodził się w trakcie prac nad projektem. Zdecydowano o zbudowaniu pomostu, który będzie wychodził poza obrys kładki. To pozwoli na instalację liny zjazdowej, która będzie dodatkową atrakcją.
Ostateczne lokalizacja kładki będzie uwarunkowana uzgodnieniami z Wodami Polskimi i innymi instytucjami. Obecnie zaplanowano, że będzie to w Drohiczynie na wysokości cumowania katamaranu. W gminie Korczew będzie to przeciwległa działka w Bużyskach. Po obu stronach działki należą do zainteresowanych gmin.
To bardzo dobra inwestycja, która służyć będzie nie tylko mieszkańcom ale i turystom, podkreśla burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym.
- Jest to bardzo potrzebne, bo mamy co prawda prom ale on kursuje tylko w określonych terminach w ciągu roku. Z kładki mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać cały rok.
Zgodnie z założeniami, kładka powinna zostać wybudowana w ciągu 17 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą.
W poszukiwaniu szczegółowych informacji o kładce, do Drohiczyna wybrała się Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.
Grafika: Związek „Nad Bugiem”
Foto: ABol / Archiwum
0 komentarze