Patronat medialny

Drohiczyn zaprasza na Festiwal Wczesnego Średniowiecza „Rubieże”

Region Wt. 25.06.2024 08:03:28
25
cze 2024

W dniach 29-30 czerwca w Drohiczynie nad rzeką Bug u podnóża Góry Zamkowej odbędzie się Festiwal Wczesnego Średniowiecza „Rubieże”. To właśnie tu, do Drohiczyna - Historycznej Stolicy Podlasia - przybędą wojowie i rzemieślnicy z różnych zakątków Polski, by wspólnie zabrać nas w niezwykłą podróż w czasie.

„Rubieże” to wydarzenie o charakterze historycznym skierowane zarówno do amatorów, jak i zaprawionych w bojach pasjonatów historii i rekonstrukcji historycznej. Festiwal organizowany jest przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie przy współpracy z Podlaskim Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznych „Trzaskawica”.

Odwiedzając to wydarzenie widzowie udadzą się do świata wczesnego średniowiecza, aby poznać tajniki dawnego rzemiosła, poczuć dreszczyk emocji przy dźwięku uderzanego oręża oraz spędzić niezapomniane chwile pośród średniowiecznych obozowisk tętniących życiem i rozbrzmiewających dawną muzyką.

Słowo „Rubież” zapożyczone zostało z języka staroruskiego i oznaczało nacięcie, znak wycięty na drzewie, miedzę lub granicę. W języku polskim słowo to zachowało się do dziś w gwarach ludowych. Nazwa festiwalu nawiązuje do położenia Drohiczyna. Dawniej, w XI w. był to gród leżący na pograniczu polsko-ruskim. Ponadto jest to miasto znajdujące się nad rzeką Bug - naturalną granicą województw podlaskiego i mazowieckiego oraz samego państwa polskiego.

Festiwal Wczesnego Średniowiecza „Rubieże” to wydarzenie dwudniowe mające na celu propagowanie historii i rekonstrukcji historycznej. Na odwiedzających Drohiczyn turystów czekać będzie obóz tętniący życiem, zamieszkały przez wojów, rzemieślników, pospólstwo i plebs. Pierwszego dnia będzie można podziwiać pojedynki wojów, pokazy rzemieślnicze, turnieje łucznicze i oszczepnicze oraz kulminacyjny punkt programu jakim będzie inscenizacja bitwy. Całość wydarzenia wzbogacą dźwięki muzyki dawnej oraz zabawy dla publiczności. Na festiwalu nie zabraknie również atrakcji dla dzieci takich jak walki na miecze piankowe czy wczesnośredniowieczny plac zabaw. Drugiego dnia festiwalu odbędą się finały turnieju wojów oraz walki drużynowe. Do godziny 13.00 turyści będą mogli jeszcze skorzystać między innymi ze stoisk rzemieślniczych, atrakcji dla dzieci oraz odwiedzić obóz rekonstruktorów.

Do udziału w festiwalu zgłosili się rekonstruktorzy z kilku znanych grup rekonstrukcyjnych prezentujących wysoki poziom.

Drohiczyn to urokliwe miasteczko położone nad rzeką Bug, o przebogatej historii. O drohiczyński gród i jego strategiczne położenie przy jednym z głównych szlaków handlowych toczyły się liczne potyczki. To właśnie tu na drohiczyńskim zamku swoja siedzibę mieli bracia dobrzyńscy-jedyny polski zakon rycerki. Tutaj również odbyła się koronacja księcia Daniela Romanowicza na jedynego w historii króla Rusi. Dzięki temu wydarzeniu dziś Drohiczyn należy do zaszczytnego pocztu miast koronacyjnych razem z Gnieznem, Krakowem i Warszawą. Pozostając przy tematyce historii i zabytków warto odwiedzić miejscowe Muzeum Parku Historyczno-Kulturowego „Bug pogranicze kultur i religii”, gdzie znajduje się wystawa archeologiczna. Miasto to również świetne miejsce dla miłośników architektury sakralnej, gdyż możemy podziwiać tu trzy zespoły klasztorne: Benedyktynek, Franciszkanów i Jezuitów wraz z kościołami oraz cerkiew św. Mikołaja. Warto również wybrać się do miejscowego Muzeum Diecezjalnego w którym zgromadzone zostały dawne księgi, dokumenty królewskie oraz największa na świecie kolekcja ornatów uszytych z pasów kontuszowych.

- 29-30 czerwca to data, którą warto zarezerwować w swoim kalendarzu - przekonuje w imieniu organizatorów festiwalu Michał Odorczuk z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie, z którym rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.


Wydarzenie to objęte jest patronatem medialnym Katolickiego Radia Podlasie i portalu Podlasie24.pl.



Źródło: MGOK Drohiczyn
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.