Drugi Motocyklowy Rajd Pamięci Generała Andersa dobiegł końca
Region
Pon. 10.06.2024 11:01:50
10
cze 2024
cze 2024
Późnym wieczorem 20 maja samolotem wyruszyli z Polski, kilka dni wcześniej lądem pojechał transport wiozący motocykle, tak zaczął się 2. Motocyklowy Rajd Pamięci Generała Andersa. Motocykliści przejechali Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan, ich przystankami były m.in.: Astana, Oziornoje, Almaty, Biszkok, Dżalalabad, Duszanbe, Taszkent, Szymkent. Docierali tam, gdzie są polskie cmentarze, gdzie polskimi mogiłami znaczony jest szlak którym szła Armia Generała Andersa i cywile, którzy wraz z polskim wojskiem chcieli powrócić do ojczyzny.
Na tej trasie nie było bitew, było zmęczenie, upał, głód – dla wielu był to trud nie do zniesienia. Po wyzwoleniu ze zsyłki, z łagrów, umęczeni umierali w drodze do wytęsknionej Polski. Zostały krzyże, groby, tablice z wypisanymi nazwiskami. Do takich miejsc od lat docierają motocykliści, po raz drugi ich celem były miejsce którymi przechodziła Armia Gen. Andersa.W trasę wyruszyła też młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Jechali busem, wieźli paczki z pomocą dla Polaków rozsianych po świecie, dla dzieci, dla sierot. Mieli też dobre słowo, uśmiech i piosenki które śpiewali rozdając upominki.
To nie była łatwa podróż, zarówno ze względu na trasę jak i na towarzyszące jej emocje. Wrócili z przekonaniem że zrobili coś ważnego, ale też że jeszcze wiele jest do zrobienia.
Do Polski wrócili 8 czerwca, wczesnym rankiem wylądowali na lotnisku Chopina w Warszawie, a już w południe byli w Drohiczynie by uczestniczyć w jubileuszu 25-lecia wizyty Ojca Świętego. Tego samego dnia wieczorem podsumowali wyprawę, w niedzielę jeszcze wspólnie uczestniczyli w Mszy Św. potem wrócili do swoich domów.
W czasie wieczoru podsumowującego z motocyklistami byli też przedstawiciele gminy Drohiczyn – radni, wszak jeden z motocyklistów, komandor trasy to burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym. Nad Bugiem zagościł też Ambasador Uzbekistanu Amirsaid Agzamhodżajew wraz z delegacją z Ambasady. Nieoczekiwanymi, ale miłymi gośćmi byli górale ze Związku Podhalan z prezesem stowarzyszenia Julianem Kowalczykiem. Obecne były zaprzyjaźnione z rajdem: Anna Paniszewa - działaczka polskiej mniejszości na Białorusi, przez lata dyrektor polskiej szkoły w Brześciu i Irena Biernacka – prezes Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Lidzie. Śpiewem ubogaciła wieczór urodzona w Lidzie na Białorusi, Bożena Worono tegoroczna finalistka Konkursu Miss Polonia.
Anna Paniszewa i Irena Biernacka zostały nagrodzone Nagrodą Śp. Wiktora Węgrzyna. Węgrzyn 2024 został też przyznany redaktor Grażynie Orłowskiej-Sondej od lat zajmującej się tematem Kresów.
Rajd został zorganizowany przez Fundację Rajd Katyński i Stowarzyszenie Kocham Polskę. Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl po raz drugi objęły Rajd Pamięci Generała Andersa Patronatem medialnym.
Zobacz Galerię
107 Zdjęć
0 komentarze