Jarmarki wróciły do Drohiczyna
Region
Pon. 22.07.2024 10:05:42
22
lip 2024
lip 2024
Drohiczyn, historyczna stolica Podlasia, leżąc na przebiegającym tu szlaku handlowym i pocztowym, był w tych dziedzinach miastem o znaczeniu strategicznym. Od wieków odbywały się tu jarmarki. Zorganizowany w niedzielę, 21 lipca Drohiczyński Jarmark jest więc powrotem do tradycji.
Jak podaje portal drohiczyn.info: 1 grudnia 1498 r. w Trokach Aleksander Jagiellończyk wlk. ks. litewski nadając miastu Drohiczyn, mieszczanom z obu stron Przewozu Bużnego prawo magdeburskie, wymienił cztery terminy jarmarków: na Niedzielę Palmową, Boże Ciało, Podwyższenie Krzyża Św., czyli 14 września oraz św. Szymona i Judę - 28 października. Każdy z dorocznych zjazdów miał trwać tydzień. Jarmarki te są już przeszłością, ale ich echem można nazwać zorganizowany po raz drugi Drohiczyński Jarmark, który odbył się w niedzielę, 21 lipca.Na tegorocznym jarmarku przy Zagubku prezentowało się około 120 wystawców z różnorodnymi produktami lokalnymi od serów, lemoniady czy świeżych borówek, poprzez miody, kosmetyki, ubrania, biżuterię, elementy wystroju wnętrz czy po rośliny ogrodowe. Były i obrazy, i stare książki – w ramach kiermaszu staroci. Swoje stoiska przygotowały też Koła Gospodyń Wiejskich.
Drohiczyński Jarmark, to nie tylko wystawy i możliwość zrobienia wyjątkowych zakupów. Przygotowano też różnorodne warsztaty adresowane do dorosłych i dzieci m. in.: tkackie, haftu i krajki, a także warsztaty robienia zagubów – tradycyjnej potrawy nadbużańskiej wpisanej na Listę Produktów Tradycyjnych.
Na dzieci czekały dmuchańce, przejazdy kucykiem i bryczką. Stoisko straży pożarnej dało okazję do przyjrzenia się, jakim wyposażeniem dysponują OSP w nadbużańskiej gminie. Strażacy mieli tu także symulator wypadków.
Dopełnieniem jarmarku była muzyka na żywo przez cały dzień płynąca ze sceny. Na koniec wystąpiła gwiazda imprezy, białostocki zespół Szeptucha. Wydarzenie prowadził Paweł Kryszczuk.
Bez wątpienia Drohiczyński Jarmark okazał się sukcesem wszystkim zaangażowanych w niego osób. Nad całością czuwał Rafał Siwek dyrektor MGOK Drohiczyn. Obecny był również burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym.
Drohiczyński Jarmark to sukces ludzi, którzy go wymyślili, stworzyli, zaangażowali się w niego i zaprosili do współpracy innych. Wydarzenie nie odbyłoby się bez licznie przybyłych wystawców, prowadzących warsztaty czy artystów.
Drohiczyński Jarmark odbył się w niedzielę, 21 lipca przy Nadbużańskim Ośrodku Promocji Produktu Lokalnego „Zagubek” w Drohiczynie. Partnerem strategicznym wydarzenia było Województwo Podlaskie. Katolickiego Radia Podlasie i portal Podlasie24.pl objęły Drohiczyński Jarmark patronatem medialnym.
Zobacz Galerię
146 Zdjęć
3 komentarze
Katolicki burmistrz i katolicki dyrektor MGOKu zapraszają SZEPTUCHĘ na jarmark do Drohiczyna. To dopiero brak WSTYDU!
Super impreza! Jak zawsze z klimatem!
Ty faktycznie.... nie pomyślałem o tym. Ale rzeczywiście powinni zaprosić Chór gregoriański mnichów z Opactwa w Triors. Może na Dni Drohiczyna pójdą chociaż po rozum do głowy...