Patronat medialny

Motocykliści wraz z młodzieżą z KSM wyruszają na Rajd Pamięci Generała Andersa

Region Pon. 20.05.2024 16:26:19
20
maj 2024

30-osobowa grupa motocyklistów wyruszy w poniedziałek, 20 maja na Rajd Pamięci Generała Andersa. Pierwszą taką wyprawę zorganizowano rok temu. Teraz motocykliści przemierzą kolejny odcinek szlaku Andersa.

Motocyklistom towarzyszyć będzie młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, która trasę przemierzy busem. Wspólnie zorganizowano zbiórkę na wsparcie domów dziecka na trasie rajdu.

Organizatorem Rajdu jest Fundacja Rajd Katyński i Stowarzyszenie Kocham Polskę. Wyprawa zaczyna się wieczorem 20 maja - o godzinie 20.30 w kaplicy na Lotnisku Chopina w Warszawie uczestnicy rajdu wezmą udział w Mszy Św. po czym polecą samolotem do stolicy Kazachstanu – Astany, skąd dalej podróżować będą na kołach. Motocykle zostały przetransportowane drogą lądową i maja już czekać w Astanie.

Katolickie Radio Podlasie i portal Podlasie24.pl po raz drugi objęły Rajd Pamięci Generała Andersa patronatem medialnym.

Tuż przed wyjazdem z jednym z motocyklistów - Wojciechem Borzymem, burmistrzem Drohiczyna, uczestnikiem także ubiegłorocznej wyprawy, rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.


To kolejne wspólna inicjatywa motocyklistów z Rajdu Katyńskiego i młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Zaledwie miesiąc wcześniej wzięli oni udział w Rajdzie Pamięci Naddniestrze 2024. Celem tego wspólnego wyjazdu było wsparcie organizacji pochówku Polaków wymordowanych w latach 1936-38, a w ostatnim czasie ekshumowanych. Była to także okazja do spotkania z Polakami od pokoleń żyjącymi nad Dniestrem, w miejscu gdzie dawniej sięgały granice Rzeczypospolitej. Komandorem Rajdu był Wojciech Borzym.

Godny pochówek i upamiętnienie Polaków, ofiar stalinizmu, zamordowanych w latach 1936-38 w więzieniu-katowni NKWD w Tyraspolu (terytorium Naddniestrza/Mołdawii) możliwe było dzięki wsparciu finansowemu i organizacyjnemu motocyklistów i młodzieży. Tamtejsza parafia katolicka nie mając wystarczających środków na pokrycie kosztów pochówku zwróciła się z prośbą o pomoc, a Rajd Katyński i KSM podjęli się zebrania funduszy.

W dolinie Dniestru w czasach Pierwszej Rzeczypospolitej osiedlała się polska szlachta i chłopi sprowadzeni z Mazowsza. Polacy mieszkają tam do dziś, to potomkowie pomordowanych w fortach Tyraspolu, miejscu nazywanym „małym Katyniem”.

O wyprawie do Naddniestrza opowiadali na antenie Katolickiego Radia Podlasie goście Agnieszki Bolewskiej-Iwaniuk: motocykliści z Rajdu Katyńskiego oraz Polacy mieszkający w Naddniestrzu.














Grafika: Organizatorzy
Foto: Rajd Naddniestrze 2024
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.