Motocyklowy Rajd Pamięci Gen. Andersa od tygodnia przemierza Kazachstan
Region
Pon. 27.05.2024 15:39:16
27
maj 2024
maj 2024
Ruszyli na wyprawę 20 maja. Najpierw samolotem z Warszawy do Astany stolicy Kazachstanu. Tam już czekały na nich motocykle dostarczone wcześniej drogą lądową. Od kilku dni Motocyklowy Rajd Pamięci Generała Anders przemierza stepy Kazachstanu docierając do miejsc gdzie są ślady Polski, gdzie mieszkają Polacy lub są ich groby. Zatrzymali się m.in. w miejscowości Oziornoje, polskiej wsi w Kazachstanie założonej przez skazanych na zsyłkę Polaków.
Historię miejscowości tak przypomina Siostra Rafała Kisiel ze zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP posługująca na misjach w Kazachstanie. - Wioska Oziornoje podobnie jak wiele innych tutaj wiosek, powstała z deportowanych w 1936 roku. Byli tu w zamknięciu, nie mogli się przemieszczać. Jeśli ktoś chciał przejść z wioski do wioski, czy jechać do miasta, musiał iść po przepustkę do komendanta. W każdej wiosce taki komendant był. Tak było do roku 1952, do śmierci Stalina.Wiara podobnie jak polska mowa, były zakazane. Polacy musieli ukrywać i wiarę, i język ojczysty, ale nie dali sobie tego odebrać, podkreśla s. Rafała. - Spotykali się po kryjomu, w domach. Jak pojawił się jakiś kapłan, z tych kapłanów którzy też tu byli zesłani na roboty za karę, to ludzie zbierali w tajemnicy nocą i przyjmowali sakramenty – wszystkie jakie można było. Poza tym ludzie spotykali się sami, mieli przywiezione ze sobą obrazy, modlitewniki, czytali Mszę Święta. Babki na pamięć znały całą Mszę Św. Mieli zeszyty, dopisywali kolejne zwrotki pieśni. I w ten sposób ludzie bez kapłana, bez sakramentów przenieśli wiarę właściwie na różańcu – na paciorkach różańca.
Powojenna ustawa o repatriacji nie objęła mieszkańców Oziornoje, bo nie dotyczyła osób wywiezionych przed II wojną światową. Po ostatniej zmianie tej ustawy, oni również otrzymali możliwość wyjazdu do Polski, powiedziała siostra ze zgromadzenia, które od 30 lat posługuje w Kazachstanie.
Wyprawa motocyklistów to świadectwo patriotyzmu i wiary, a także niezwykła lekcja historii, jak ta, którą było spotkanie we wsi Oziornoje. Na tę lekcję na antenie Katolickiego Radia Podlasie zabrała słuchaczy siostra Rafała Kisiel ze zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP, z którą podczas spotkania z Rajdem rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk (korzystając z pomocy motocyklistów i możliwości współczesnej techniki).
Audycji można posłuchać poniżej.
Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl po raz drugi objęły Rajd Pamięci Generała Andersa patronatem medialnym.
Zobacz Galerię
9 Zdjęć
Fot: Wojciech Borzym/Komandor Rajdu
0 komentarze