Drohiczyn

Słoneczna Hellada, przygoda nie lada! – podsumowanie projektu Erasmus+ w Szkole Podstawowej im. ks. Ignacego Kłopotowskiego w Miłkowicach Jankach

Region Pon. 01.07.2024 17:48:57
01
lip 2024

W roku szkolnym 2023/2024 Szkoła Podstawowa im. ks. Ignacego Kłopotowskiego w Miłkowicach Jankach (w gminie Drohiczyn) po raz kolejny wzięła udział w programie Erasmus+. Dzięki tej współpracy uczniowie i nauczyciele w ramach doskonalenia kompetencji językowych, społecznych oraz kształtowania postaw, przekonań i zainteresowań w zakresie ochrony przyrody i praw ekologii mieli możliwość ponownie odwiedzić słoneczną Grecję.

W czasie pobytu, który trwał od 2 do 15 czerwca uczniowie i nauczyciele realizowali różnorodne zadania przygotowane przez partnera. Część z nich odbywała się w szkole partnerskiej, inne były połączone z programem kulturowym lub wymagały bezpośredniej komunikacji z mieszkańcami miast, które grupa odwiedzała. I tak na targu w Leptokarii uczniowie zdobywali wiadomości niezbędne do przyrządzenia greckich potraw oraz dokonywali wymiany przedmiotów w Platamonas.
Z pozoru proste, zabawowe zadania wymagały sprawnej komunikacji w języku obcym. Jak komentują uczestniczy wyjazdu - Trzeba było się nieźle nagimnastykować, by napotkani mieszkańcy lub turyści chcieli coś wymienić. Dominował oczywiście język angielski, ale okazało się, że wielu Greków dobrze mówi po rosyjsku.

Zajęcia w szkole partnerskiej wymagały koncentracji i szybkiej prezentacji poznanych wiadomości w wybranej aplikacji. Ten sposób sprawdzania wiedzy zdecydowanie różnił się od tradycyjnych sprawdzianów. Lubiący wyzwania uczniowie z Miłkowic dobrze sobie z nimi radzili. Świetnie sprawdzili się również podczas animacji i zajęć integracyjnych, które odbywały się codziennie. Wygrali nawet w rzucie jajkiem.

Organizatorzy zadbali również o poznanie bogatej kultury kraju mobilności oraz pięknych miejsc, jak słynne klasztory zawieszone na skałach – Meteory, strategiczny w czasach wojen zamek Platamonas i cudowna, kamienna wioseczka – Stary Panteleimon. Niezapomnianych wrażeń dostarczył rejs statkiem po Morzu Egejskim na wyspę Skiathos słynącą ze złotej plaży. Niewątpliwą atrakcją były towarzyszące statkowi mewy oraz delfiny bawiące się wśród fal. Program kulturowy połączony był z poznawaniem bioróżnorodności odwiedzanego kraju oraz dokumentowaniem napotkanych okazów flory i fauny za pomocą zdjęć i filmów.

Z hotelu z widokiem na Olimp organizowano wędrówki do Wodospadu Zeusa i słynnej Wanny Afrodyty. Tam poznawano historie o mitycznych greckich bogach. Szczególnie wzruszająca była opowieść o silniejszej, niż śmierć miłości Orfeusza i Eurydyki. Po intensywnych zajęciach można było odpocząć na plaży lub w hotelowym basenie.

Współpraca z Erasmus+ jest niezapomnianym przeżyciem dla uczniów i nauczycieli SP Miłkowice Janki. Pozwala doskonalić kompetencje językowe, cyfrowe i społeczne. Obrazy i zdarzenia, których doświadczyli w czasie podróży z pewnością trwale zapisały się w pamięci. A na koniec można było usłyszeć westchnienie: - To była piękna przygoda! Szkoda, że już żegnamy się z programem Erasmus+. Ale może tylko na jakiś czas? Kto wie?

Więcej informacji o działaniach Szkoły Podstawowej im. ks. Ignacego Kłopotowskiego w Miłkowicach Jankach znaleźć można na stronie www.spmilkowice.podlasie.pl oraz w mediach społecznościowych.


Tekst : Marta Marciniuk, Dorota Nowak
Foto: Marta Marciniuk
Oprac. ABol
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.