Sport

Spartakiada bez barier po raz czternasty w Siemiatyczach

Region Śr. 20.05.2026 16:45:14
20
maj 2026

W Siemiatyczach odbyła się XIV Podlaska Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Jesteśmy Razem”. Wydarzenie, które można nazwać niemal lokalnym świętem, to czas i miejsce, gdy nasz wzrok kierujemy w stronę osób z niepełnosprawnościami.

Tradycyjnie sportową rywalizację poprzedza Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych, który tego dnia przechodzi główna ulicą miasta. 14 lat organizacji tego wydarzenia sprawiło, że wrosło ono w kalendarz na stałe, jest wyczekiwane i budzi dużo sympatii w miejsce zdziwienia, które można było zauważyć przy pierwszych edycjach Spartakiady i Marszu. Dziś już mieszkańcy nie dziwią się, że jest wśród nas tyle osób o szczególnych potrzebach. Spartakiada to integracja i zabawa w duchu fair play oraz coroczne przypomnienie, jak ważne są obecność i wspólne przeżywanie takich chwil.

XIV Podlaska Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Jesteśmy Razem” odbyła się 20 maja. Rozpoczął ją tradycyjnie Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych. Barwny i radosny pochód przeszedł ulicą 11 Listopada, a uczestnikom towarzyszyli wolontariusze, przedstawiciele samorządów oraz służb mundurowych. Jak co roku nie zabrakło mieszkańców miasta oraz najmłodszych kibiców z siemiatyckich przedszkoli, którzy z entuzjazmem dopingowali uczestników. Jak zawsze uczestników pozdrawiali strażacy, których siedzibę zawsze mija ten wyjątkowy pochód.

Po marszu wszyscy spotkali się w Hali Widowiskowo-Sportowej, gdzie oficjalnie otwarto Spartakiadę. Po odśpiewaniu hymnu i złożeniu ślubowania rozpoczęły się sportowe konkurencje przygotowane z myślą o możliwościach wszystkich zawodników. Nie zabrakło emocji, dopingu i wspólnej zabawy w duchu fair play, bo spartakiada jest przede wszystkim świętem integracji, życzliwości i wzajemnego wsparcia.

W tegorocznej edycji wydarzenia udział wzięły drużyny z województw podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Do Siemiatycz przyjechali przedstawiciele:

- Zespołu Placówek Szkolno–Wychowawczych w Białymstoku,
- Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Sokółce,
- Zespołu Szkół nr 16 w Białymstoku,
- Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim,
- Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Łosicach,
- Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim,
- Zespołu Szkół Specjalnych w Białej Podlaskiej,
- Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Siedlcach,
- Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bronisława Chącińskiego w Łukowie,
- Szkoły Podstawowej im. Księdza Franciszka Jakuba Falkowskiego w Topczewie,
- Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy Stowarzyszenia Pomocy „Szansa” – OREW „Przystań” w Kostrach Noskach,
- Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Litewnikach,
- Warsztatów Terapii Zajęciowej Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Siemiatyczach,
- oraz gospodarzy – Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach, w skład którego wchodzą Szkoła Podstawowa Specjalna i Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy.

Oprócz stałych bywalców majowych, siemiatyckich spotkań pojawiły się nowi zawodnicy z placówek w Kostrach Noskach i Topczewie. W ten sposób skala wydarzenia sięgnęła rekordowej frekwencji.

Przez kilka godzin drużyny rywalizowały w przygotowanych konkurencjach sportowych i sprawnościowych. Każdy uczestnik mógł liczyć na wsparcie wolontariuszy oraz gorący doping z trybun. Co ważne, w tych zawodach wszyscy są zwycięzcami, a najważniejsze pozostają radość ze wspólnego spotkania, integracja i przełamywanie barier. A na koniec wszyscy dostali medale, a każda z drużyn statuetkę.

Nagrody wręczali goście i gospodarze spotkania a wśród nich: Mariusz Cieślik starosta siemiatycki, Edyta Kondzior dyrektor Podlaskiego Oddziału PFRON, Urszula Obrycka dyrektor ZSS, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Sanepidu, Szpitala i lokalnego samorządu.

Organizatorami XIV Podlaskiej Spartakiady Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Jesteśmy Razem” byli Zespół Szkół Specjalnych w Siemiatyczach oraz Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział Terenowy w Siemiatyczach.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowały Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.