Drohiczyn

W gminie Drohiczyn powstaną zbiorniki małej retencji

Region Czw. 04.07.2024 16:50:11
04
lip 2024

Zbiorniki retencyjne pozwalają magazynować wodę w okresach, gdy występuje jej nadmiar po to, aby móc ją potem wykorzystać w okresach niedoborów wody czy suszy. Takie zbiorniki postaną na terenie gminy Drohiczyn, informuje burmistrz Wojciech Borzym.

- W latach 60-79 tych osuszaliśmy bagna, regulowaliśmy rzeki, a to były naturalne akumulatory wody, więc teraz w miejscach nieużytków, gdzieś po starych żwirowniach wykonamy zbiorniki małej retencji do zatrzymania wód powierzchniowych. Są one potrzebne głównie pod kątem rolniczym, ale w ten sposób pomagamy też dzikiej przyrodzie.
Zbiorników powstanie w sumie pięć, choć początkowo planowano o jeden więcej, tu plany gminy musiały ustąpić nadbużańskiej przyrodzie - wyjaśnia Borzym.

- Jeden ze zbiorników miał powstać w obszarze Natura 2000 w miejscowości Chutkowice, jest tam naturalne obniżenie terenu, które chcieliśmy oczyścić. Okazało się jednak, że jest tam siedlisko motyla, którego nie można naruszyć.

Zbiorniki małej retencji w ramach zarządzania zasobami wodnymi na terenie gminy Drohiczyn powstaną w miejscowościach: Sytki, Obniże, Lisowo, Sady, Kłyzówka. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich gmina pozyskała na to zadanie 2,5 mln zł a więc po 500 tys na każdy zbiornik. Podobne zadania zrealizują też gmina wiejska Siemiatycze i gmina Milejczyce.

O małej retencji i innych działaniach, które służąc dobru mieszkańców nie szkodzą nadbużańskiej przyrodzie, a wręcz jej pomagają, z burmistrzem Drohiczyna Wojciechem Borzymem rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
welderman Pt. 05.07.2024 10:56:58

Czy w planach jest tez usytuowanie sciezek pieszych i rowerowych wokol tych zbiornikow. pozdrawiam :)

czytelnik Pt. 05.07.2024 06:17:58

o! nie tylko motyla ja widziałem szedł tam i ROBAK !!