Drohiczyn

Z Drohiczyna można będzie dojechać transportem publicznym do dworca PKP

Region Pt. 15.12.2023 15:03:44
15
gru 2023

Dzięki rządowemu dofinansowaniu, gmina Drohiczyn rozpoczęła w tym roku realizacje publicznych połączeń, które pozwalają mieszkańcom podróżować autobusami po terenie gminy.

Ponieważ na przestrzeni ostatnich lat drastycznie spadła liczba połączeń autobusowych z Drohiczyna do Warszawy czy Białegostoku, samorząd Drohiczyna chce rozszerzyć zakres świadczonych usług transportowych i uruchomić połączenia autobusowe do dworca kolejowego Siemiatycze. Podjęto rozmowy, by drohiczyński autobus dojeżdżał do dworca kolejowego Siemiatycze. Zdaniem Wojciecha Borzyma, burmistrza Drohiczyna, otworzy to mieszkańcom możliwość podróżowania pociągami.

- Nasi mieszkańcy mogą wsiadać do wszystkich autobusów, które dowożą dzieci, mogą dojechać do Drohiczyna i dalej do Siemiatycz. Teraz była rozmowa, żeby autobus wracający z Siemiatycz do Drohiczyna bądź jadący do Siemiatycz jechał przez Siemiatycze Stacje – dworzec kolejowy. Mamy już wstępne uzgodnienia i zgody z obu stron, czyli że PKS Nova widzi możliwości, my też widzimy nasze możliwości finansowe i teraz będziemy przeprowadzać sprawy proceduralne.

Drohiczyn musi w pierwszej kolejności uzyskać zgody gminy Siemiatycze i miasta Siemiatycze, by na terenie tych gmin ulokować przystanki autobusowe, na których będzie zatrzymywał się autobus jadący z Drohiczyna do dworca kolejowego w miejscowości Siemiatycze Stacja. Pozwolenie tych samorządów jest niezbędne bo przystanki będą na ich terenie.

Z dworca PKP Siemiatycze odjeżdżają pociągi bezpośrednio do Białegostoku, Czeremchy, Hajnówki, Siedlec, Warszawy a także do Gdyni. Przewozy z gminy Drohiczyn na stację PKP ma wykonywać PKS Nova (spółka należąca do urzędu marszałkowskiego woj. podlaskiego), w ramach rozszerzenia dotychczasowych umów. Prawdopodobnie będzie to jeden autobus w godzinach porannych i jeden po południu.

Temat braku transportu publicznego do dworca kolejowego w miejscowości Siemiatycze Stacja, to temat będący bolączką wielu osób, które chcą podróżować a nie mają możliwości dotarcia do stacji PKP, która znajduje się około 8 km od miasta Siemiatycze. Działania, jakie podjął samorząd Drohiczyna to szansa nie tylko dla mieszkańców tej gminy, bo jak zapewnia Wojciech Borzym, kiedy uda się dopiąć wszystkich formalności, z transportu będą mogli korzystać mieszkańcy gminy Drohiczyn, ale też leżących na trasie przejazdu miejscowości z gminy Siemiatycze i miasta Siemiatycze.

Drohiczyn jest zdecydowany na uruchomienie powyższych połączeń autobusowych. Od zainteresowania mieszkańców będzie zależało czy transport ten utrzyma się. Obecnie, do Siemiatycz Stacji można dojechać prywatnym pojazdem lub np. korzystając z taxi. Koszt takiego przejazdu na strasie Siemiatycze – Siemiatycze Stacja, to około 40 zł.
Z burmistrzem Drohiczyna Wojciechem Borzymem rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.Foto: ABol / Archiwum
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

6 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Barbara Niedz. 07.01.2024 20:43:21

Może inni zamiast przerzucać się odpowiedzialnością wezmą przykład z Drohiczyna i zrobią coś dla mieszkańców.

Tomek Sob. 16.12.2023 19:57:16

Państwo z Siemiatycz kompromitują się propozycjami zmiany nazwy tego przystanku PKP pod pretekstem jakichś „zdezorientowanych turystów”, chociaż przerasta ich zorganizowanie jakiejkolwiek komunikacji, by w ogóle dojechać na ten przystanek. Bardzo to jest groteskowe.

strzelec Wt. 19.12.2023 16:20:46

a na strzelnicę do Borusowszczyzny to pan starosta z v-ce starostą czym będą dowozili ?

Izabela Niedz. 17.12.2023 19:47:42

Jaki wstyd dla Siemiatycz . . .

Super Sob. 16.12.2023 06:23:11

BRAWO DROHICZYN, a jaśnie państwo z siemiatycz czym się zajmuje?

JANEK Niedz. 17.12.2023 04:39:20

SIEMIATYCZE DBAJĄ TYLKO O WYGLĄD : KŁADKI , MOSTKI ,KWIATKI