Drohiczyn

Z Miłkowic do słonecznej Italii

Region Pon. 06.11.2023 12:54:29
06
lis 2023

Rok szkolny 2023/2024 to kolejny rok współpracy Szkoły Podstawowej im. ks. Ignacego Kłopotowskiego w Miłkowicach-Jankach, w gminie Drohiczyn z programem Erasmus+, dzięki której uczniowie i nauczyciele zyskali możliwość rozwoju kompetencji społecznych i międzykulturowych, krytycznego myślenia i umiejętności posługiwania się mediami.

Poprzedni rok szkolny był dla szkolnej społeczności rokiem nowych doświadczeń, albowiem po wcześniejszym pobycie w Grecji uczniowie wraz z nauczycielami mogli udać się do Włoch. Tematem wiodącym wyjazdu edukacyjnego była ekologia i w czasie czerwcowego pobytu w słonecznej Italii, w tego typu zagadnienia angażowali się nauczyciele i uczniowie z Miłkowic. Dotyczyło to w szczególności rozwiązywania problemów związanych z ochroną środowiska, odpowiedzialnego gospodarowania odpadami, oszczędzania zasobów naszej planety, zdrowego stylu życia. Pojawiły się też zadania związane z poznawaniem przyrody odwiedzanego kraju. Organizatorzy zadbali też o poznanie bogatej kultury Włoch. Uczestnicy projektu mieli możliwość zetknięcia się z codziennym życiem mieszkańców uroczej miejscowości Cattolica położonej nad Morzem Adriatyckim, jak i ze wspaniałą historią Italii.

Jak wspominają nadbużańscy podróżnicy: - Zwiedziliśmy Bolonię, przepiękne miasto o bogatej historii. Dowiedzieliśmy się, że studiował tam Mikołaj Kopernik i wielu młodzieńców ze sławnych polskich rodów. Do dziś zachowały się ich herby rodowe zdobiące ściany i sufit biblioteki. Mieliśmy też możliwość zwiedzania San Marino i poznania jego funkcjonowania jako państwa na terytorium innego państwa. Uroczym miasteczkiem okazała się też Gradara położona niedaleko od Cattolica. Poznaliśmy historię pięknego zamku położonego w tej miejscowości oraz mogliśmy pospacerować cudownymi uliczkami. Organizatorzy zadbali też o to, byśmy poznali rówieśników z włoskiej szkoły. Temu służyły wyjazdy do szkół w Pesaro i Rimini. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda system nauki w szkołach włoskich i nawet nawiązaliśmy kontakty z uczniami tego kraju. Był też czas na pyszne włoskie lody i niezapomniana zabawę w Fiabilandii - ogromnym parku rozrywki położonym w Rimini.

Każdy pobyt w kraju mobilności, jaki wynika ze współpracy z Erasmus+ jest wspaniałym doświadczeniem dla uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Miłkowicach. Pozwala doskonalić umiejętności językowe, cyfrowe i społeczne. Służy poznawaniu kultury kraju mobilności i jego zabytków. To też wyjątkowa możliwość poznania rytmu życia mieszkańców danego kraju oraz lokalnej kuchni, jak to było podczas wyprawy do Włoch - kuchni śródziemnomorskiej.

W jesiennej szarudze uczniowie chętnie wracają do swojej włoskiej podróży i doświadczeń, których nie zdobyliby tylko patrząc w książki. Już teraz z niecierpliwością zastanawiają się, co przyniesie ten rok szkolny?

Życie miłkowickiej szkoły można obserwować poprzez stronę internetową www.spmilkowice.podlasie.pl oraz na FB na profilu Szkoła Podstawowa Miłkowice Janki.


Tekst: Marta Marciniuk, Dorota Nowak
Oprac. ABol
Fot: Edyta Stolarczuk
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Grzegorz Niedz. 19.11.2023 14:00:13

Krystian jest najpiękniejszy z całej jego szkoły. 11/10. Bardzo ładne kąty twarzy.